M5 Max vs Ryzen AI Max+ 395 για τοπικό AI.

Το M5 Max γράφει περίπου 140% πιο γρήγορα από το Ryzen AI Max+ 395 με κάθε μοντέλο που χωράει και στα δύο. Διαβάζει τη μνήμη 140% πιο γρήγορα: 614 έναντι 256 GB/s. Και τα δύο έχουν περίπου 96 GB για μοντέλα.

Ενημέρωση

M5 Max460–614 GB/sέως 128 GB · 55 μοντέλα τρέχουν καλάRyzen AI Max+ 395256 GB/sέως 128 GB · 47 μοντέλα τρέχουν καλά

Δίπλα δίπλα

M5 MaxRyzen AI Max+ 395
Τι είναιMacBook Pro (14-inch, M5 Pro or M5 Max), MacBook Pro (16-inch, M5 Pro or M5 Max), Mac Studio (M5 Max or M5 Ultra)Ένας πλήρης μικρός υπολογιστής
Μεγέθη μνήμης36, 48, 64, 128 GB128 GB
Εύρος ζώνης μνήμης460–614 GB/s256 GB/s
Για μοντέλα, το πολύπερίπου 96 GBπερίπου 96 GB
Μοντέλα που τρέχουν καλά55 από 8247 από 82
Μετρημένο: γραφή120 tok/s54 tok/s
Μετρημένο: ανάγνωση prompt3.220 tok/s1.289 tok/s

Γραμμές με μετρήσεις: το ταχύτερο αποτέλεσμα κάθε μηχανήματος στα δημόσια benchmarks του llama.cpp με Llama 2 7B Q4_0, γραφή 128 tokens (tg128) και ανάγνωση prompt 512 tokens (pp512), σε tokens ανά δευτερόλεπτο. Ο Mac έτρεξε με Metal, το Ryzen AI Max+ 395 με Vulkan. Αποτελέσματα Apple Silicon · Αποτελέσματα Ryzen AI Max+ 395 Για τα μοντέλα υπολογίζουμε περίπου το 75% της μνήμης και στα δύο, την προεπιλογή του macOS, επειδή και το Ryzen AI Max+ 395 μοιράζεται μία ενιαία μνήμη ανάμεσα σε CPU και GPU. Πόση μπορεί πραγματικά να χρησιμοποιήσει η GPU του εξαρτάται από το λειτουργικό σύστημα και τις ρυθμίσεις του.

Πού κερδίζει το καθένα

  • Ταχύτητα γραφής. Το M5 Max γράφει περίπου 140% πιο γρήγορα από το Ryzen AI Max+ 395 με κάθε μοντέλο που χωράει και στα δύο. Διαβάζει τη μνήμη 140% πιο γρήγορα: 614 έναντι 256 GB/s.
  • Μέγεθος μοντέλου. Και τα δύο έχουν περίπου 96 GB για μοντέλα. 55 από 82 δημοφιλή ανοιχτά μοντέλα τρέχουν καλά στο M5 Max, 47 στο Ryzen AI Max+ 395.
  • Ανάγνωση μεγάλων prompt. Στη μετρημένη δοκιμή του llama.cpp, το M5 Max διαβάζει ένα prompt περίπου 2,5× πιο γρήγορα (3.220 έναντι 1.289 tokens ανά δευτερόλεπτο). Η ανάγνωση ενός prompt εξαρτάται από την υπολογιστική ισχύ της GPU και όχι από το εύρος ζώνης μνήμης, οπότε αυτό καθορίζει την αναμονή μέχρι την πρώτη λέξη με ένα μεγάλο έγγραφο ή codebase.
  • Λογισμικό. Το Ryzen AI Max+ 395 τρέχει Windows ή Linux, και το llama.cpp τρέχει στην GPU του με Vulkan. Λογισμικό που χρειάζεται το CUDA της NVIDIA δεν τρέχει σε κανένα από τα δύο μηχανήματα.
  • Το υπόλοιπο σύστημα. Και τα δύο είναι πλήρεις υπολογιστές που κρατούν το μοντέλο σε μία ενιαία μνήμη, κοινή για CPU και GPU.
  • Ο Mac. Είναι επίσης υπολογιστής για κάθε μέρα και τρέχει το MLX Node, που είναι φτιαγμένο για Apple Silicon.

Ταχύτητα με δημοφιλή μοντέλα

Tokens ανά δευτερόλεπτο για μία συνομιλία, κάθε τσιπ στο μεγαλύτερο μέγεθος μνήμης του (128 GB και 128 GB), με την καλύτερη έκδοση του μοντέλου που χωράει.

ΜοντέλοM5 MaxRyzen AI Max+ 395
Llama 3.1 8B Instruct8B33–58 8-bit14–24 8-bit
gpt-oss-20b21B · 3,6B ενεργές145–259 εγγενές 4,25-bit61–108 εγγενές 4,25-bit
Qwen3.6 35B A3B35B · 3B ενεργές86–154 8-bit36–64 8-bit
Qwen3.8 27B27B10–17 8-bit4–7 8-bit
Llama 3.3 70B Instruct70B4–7 8-bit2–3 8-bit
gpt-oss-120b117B · 5,1B ενεργές102–182 εγγενές 4,25-bit43–76 εγγενές 4,25-bit
Qwen3.5 122B A10B122B · 10B ενεργές49–88 4-bit21–37 4-bit
DeepSeek V4 Flash 0731284B · 13B ενεργές67–120 2-bit χαμηλότερη ποιότητα28–50 2-bit χαμηλότερη ποιότητα

Οι καλύτερες εφαρμογές AI για ένα Mac σαν αυτό στο AI App Store: τιμή, άδεια και πού πηγαίνουν τα δεδομένα σας.

Ερωτήσεις

Είναι το Ryzen AI Max+ 395 πιο γρήγορο από το M5 Max για LLM;
Το M5 Max γράφει περίπου 140% πιο γρήγορα από το Ryzen AI Max+ 395 με κάθε μοντέλο που χωράει και στα δύο. Διαβάζει τη μνήμη 140% πιο γρήγορα: 614 έναντι 256 GB/s. Στη μετρημένη δοκιμή του llama.cpp, το M5 Max διαβάζει ένα prompt περίπου 2,5× πιο γρήγορα (3.220 έναντι 1.289 tokens ανά δευτερόλεπτο). Η ανάγνωση ενός prompt εξαρτάται από την υπολογιστική ισχύ της GPU και όχι από το εύρος ζώνης μνήμης, οπότε αυτό καθορίζει την αναμονή μέχρι την πρώτη λέξη με ένα μεγάλο έγγραφο ή codebase.
Ποιο τρέχει μεγαλύτερα μοντέλα, το M5 Max ή το Ryzen AI Max+ 395;
Και τα δύο έχουν περίπου 96 GB για μοντέλα. 55 από 82 δημοφιλή ανοιχτά μοντέλα τρέχουν καλά στο M5 Max, 47 στο Ryzen AI Max+ 395.
Μπορεί το MLX Node να τρέξει στο Ryzen AI Max+ 395;
Όχι. Το MLX Node τρέχει μόνο σε Mac με Apple Silicon.

Περισσότερες συγκρίσεις

Το M5 Max για τοπικό AI · Συγκρίνετε όλα τα μοντέλα · Ο καλύτερος Mac για τοπικά LLM

Πώς υπολογίζεται

Μνήμη: οι παράμετροι του μοντέλου σε 8, 6, 4, 3 ή 2 bit ανά βάρος συν τις κλίμακες ομάδων του MLX (μισό bit ανά βάρος), ή στην εγγενή του μορφή, με χώρο για τα συμφραζόμενα από πάνω. Από προεπιλογή το macOS αφήνει την GPU να χρησιμοποιεί περίπου το 75% της ενοποιημένης μνήμης. Ταχύτητα: το εύρος ζώνης μνήμης διαιρεμένο με τα bytes που διαβάζονται ανά token είναι το ανώτατο όριο για μία συνομιλία· στα δημόσια benchmarks Apple Silicon του llama.cpp οι πραγματικές εκτελέσεις φτάνουν περίπου το 45% έως 80% του ορίου, και αυτό το εύρος δείχνουμε. Είναι εκτιμήσεις, όχι μετρήσεις: μετρήστε τον δικό σας Mac στο MLX Bench. Στοιχεία μοντέλων από την επίσημη κάρτα κάθε μοντέλου, στοιχεία τσιπ από τα Τεχνικά χαρακτηριστικά της Apple. Ελέγχθηκε 2026-10-19. Ίδια δεδομένα με το mlx.app/compare.

Ανοιχτά δεδομένα: mlx.app/data (JSON, CSV)

Το εύρος ζώνης του Ryzen AI Max+ 395 υπολογίζεται από το εύρος διαύλου και την ταχύτητα μνήμης που δίνει η AMD, αφού η AMD δεν το αναφέρει σε GB/s. Στοιχεία για το Ryzen AI Max+ 395: AMD: Ryzen AI Max+ 395, Framework: Desktop specs, Framework: Desktop DIY configurator (32/64/128 GB).