Μπορεί ένας Mac να τρέξει το Hy-Memory-30B-A3B;

Ναι, με 32 GB ενοποιημένης μνήμης ή περισσότερα. Το Hy-Memory-30B-A3B έχει 30,1B παραμέτρους, από τις οποίες οι 3,2B είναι ενεργές σε κάθε token· εδώ θα δείτε τη μνήμη που χρειάζεται σε κάθε ακρίβεια και πόσο γρήγορα το τρέχει κάθε τσιπ της Apple.

Ενημέρωση

Μνήμη σε 4-bit18,4 GBβάρη 16,9 GB + συμφραζόμενα
Μικρότερος Mac32 GB4-bit · 55 διαμορφώσεις Mac
Ταχύτερος Mac159–282tokens/s · M5 Ultra 96 GB (εκτίμηση)

Μνήμη σε κάθε ακρίβεια

ΈκδοσηΒάρηΜε συμφραζόμεναΜικρότερος Mac
8-bit31,9 GB34,5 GB48 GB
6-bit24,4 GB26,4 GB36 GB
4-bit16,9 GB18,4 GB32 GB
3-bit χαμηλότερη ποιότητα13,2 GB14,7 GB24 GB
2-bit χαμηλότερη ποιότητα9,4 GB10,9 GB16 GB

Πόση RAM χρειάζεται ένα LLM

Σε κάθε τσιπ της Apple

Το μικρότερο μέγεθος μνήμης κάθε τσιπ που τρέχει το Hy-Memory-30B-A3B, η καλύτερη έκδοση που χωράει και η ταχύτητα γραφής που μπορείτε να περιμένετε.

ΤσιπΑπαιτείΈκδοσηTokens/s
M632 GB4-bit Τρέχει καλά43–76
M5 Ultra96 GB8-bit Τρέχει καλά159–282
M5 Max36 GB6-bit Τρέχει καλά80–142
M5 Pro48 GB8-bit Τρέχει καλά41–72
M532 GB4-bit Τρέχει καλά38–68
M4 Max36 GB6-bit Τρέχει καλά71–126
M4 Pro48 GB8-bit Τρέχει καλά36–64
M432 GB4-bit Τρέχει καλά30–53
M3 Ultra96 GB8-bit Τρέχει καλά108–193
M3 Max36 GB6-bit Τρέχει καλά52–92
M3 Pro36 GB6-bit Τρέχει καλά26–46
M316 GB2-bit Τρέχει καλά45–80
M2 Ultra64 GB8-bit Τρέχει καλά106–188
M2 Max32 GB4-bit Τρέχει καλά100–178
M2 Pro32 GB4-bit Τρέχει καλά50–89
M216 GB2-bit Τρέχει καλά45–80
M1 Ultra64 GB8-bit Τρέχει καλά106–188
M1 Max32 GB4-bit Τρέχει καλά100–178
M1 Pro32 GB4-bit Τρέχει καλά50–89
M116 GB2-bit Τρέχει καλά31–54

Πώς να το τρέξετε

Στο Terminal με το MLX της Apple:pip install mlx-lmmlx_lm.chat --model mlx-community/Hy-Memory-30B-A3B-4bit --trust-remote-codeΤο --trust-remote-code επιτρέπει στο mlx-lm να εκτελέσει τον κώδικα Python που συνοδεύει αυτό το build, κάτι που χρειάζεται για να το φορτώσει.Build: mlx-community/Hy-Memory-30B-A3B-4bit στο Hugging Face. Οι άλλες ακρίβειες βρίσκονται ακριβώς δίπλα.

Βήμα προς βήμα: λήψη και εκτέλεση LLM σε Mac · MLX vs Ollama vs llama.cpp

Προτιμάτε μια εφαρμογή από το Τερματικό; Συγκρίνετε τις εφαρμογές Mac που τρέχουν τοπικά μοντέλα στο AI App Store: τιμή, άδεια και πού πηγαίνουν τα δεδομένα σας.

Σχετικά με το Hy-Memory-30B-A3B

ΔημιουργόςTencent
Παράμετροι30,1B συνολικά · 3,2B ενεργές (mixture of experts)
Συμφραζόμενα256K tokens
ΆδειαApache-2.0
Κυκλοφορία2026-10
ΕίσοδοςΚείμενο
Βάρηtencent/Hy-Memory-30B-A3B

Ερωτήσεις

Πόση μνήμη χρειάζεται το Hy-Memory-30B-A3B;
Περίπου 16,9 GB για τα βάρη σε 4-bit, συν χώρο για τα συμφραζόμενα: 18,4 GB συνολικά. Σε Mac αυτό σημαίνει 32 GB ενοποιημένης μνήμης ή περισσότερα, αφού το macOS αφήνει από προεπιλογή την GPU να χρησιμοποιεί περίπου το 75% της.
Πόσο γρήγορο είναι το Hy-Memory-30B-A3B σε Mac;
Η ταχύτητα γραφής εξαρτάται από το εύρος ζώνης μνήμης. Ο ταχύτερος Mac γι’ αυτό εδώ είναι ένας Mac με M5 Ultra και 96 GB, με περίπου 159–282 tokens ανά δευτερόλεπτο (8-bit). Ο μικρότερος Mac που το τρέχει, με 32 GB, φτάνει περίπου τα 100–178 με M2 Max.
Γιατί το Hy-Memory-30B-A3B τρέχει πιο γρήγορα απ’ ό,τι δείχνει το μέγεθός του;
Είναι μοντέλο mixture of experts: κρατά 30,1B παραμέτρους στη μνήμη αλλά διαβάζει μόνο 3,2B για κάθε token, οπότε γράφει με την ταχύτητα ενός πολύ μικρότερου μοντέλου.

Παρόμοια μοντέλα

Όλα τα μοντέλα · Όλοι οι Mac · Συγκρίνετε τον Mac σας

Για την κάρτα μοντέλου ή το README σας

Runs on a Mac: Hy-Memory-30B-A3B Δείχνει τον μικρότερο Mac που τρέχει καλά το Hy-Memory-30B-A3B και οδηγεί εδώ.

[![Runs on a Mac](https://mlx.app/badge/run/hy-memory-30b-a3b.svg)](https://mlx.app/run/hy-memory-30b-a3b)

Πώς υπολογίζεται

Μνήμη: οι παράμετροι του μοντέλου σε 8, 6, 4, 3 ή 2 bit ανά βάρος συν τις κλίμακες ομάδων του MLX (μισό bit ανά βάρος), ή στην εγγενή του μορφή, με χώρο για τα συμφραζόμενα από πάνω. Από προεπιλογή το macOS αφήνει την GPU να χρησιμοποιεί περίπου το 75% της ενοποιημένης μνήμης. Ταχύτητα: το εύρος ζώνης μνήμης διαιρεμένο με τα bytes που διαβάζονται ανά token είναι το ανώτατο όριο για μία συνομιλία· στα δημόσια benchmarks Apple Silicon του llama.cpp οι πραγματικές εκτελέσεις φτάνουν περίπου το 45% έως 80% του ορίου, και αυτό το εύρος δείχνουμε. Είναι εκτιμήσεις, όχι μετρήσεις: μετρήστε τον δικό σας Mac στο MLX Bench. Στοιχεία μοντέλων από την επίσημη κάρτα κάθε μοντέλου, στοιχεία τσιπ από τα Τεχνικά χαρακτηριστικά της Apple. Ελέγχθηκε 2026-10-19. Ίδια δεδομένα με το mlx.app/compare.

Ανοιχτά δεδομένα: mlx.app/data (JSON, CSV)